Jiřina Dvořáková
Share
Jiřina Dvořáková
Empatická, plná energie a nadšení, milovnice přírody, která se nebojí čelit žádné výzvě.
Dnešní rozhovor přináší pohled na projekt, který spojuje ekologii s podnikáním a odhaluje příběh o nadšení, odhodlání a vlivu na přírodu i místní komunitu.
Jaké byly začátky a jak jste se k projektu dostala? Byl nějaký první okamžik nebo událost, která vše započala?
Začátkem roku 2018, což je nyní již skoro před 6 lety, jsem byla na jedné akci, kam přišel i zakladatel našeho projektu a říkal: „Chci sázet stromy a koupit pozemky. Zatím nevím přesně kde a jaké stromy. Moje vize je vysadit miliardu stromů.“ To mi dávalo smysl. V té době jsem však ani netušila, že se do tohoto projektu zapojím takto intenzivně. K tomuto projektu se postupně připojili další lidé a pro mě je to dnes už činnost na plný úvazek. Dává mi to stále větší smysl a baví mě to čím dál více. V současnosti jsem v pozici: team leadr projektu, člen managementu a člen dozorčí rady akciové společnosti.
Jak se zrodil nápad investovat Váš čas do sázení stromů a proč zrovna místo v Kolumbii?
My jsme původně přemýšleli i o jiných zemích. Díky vládní organizaci Czech Trade, která pomáhá společnostem v zahraničí, naše podnikání bylo nasměrováno právě do Kolumbie. Kolumbie a oblast Vichada je místem, kde jsme nakoupili první pozemky a v roce 2019 již osázely první savany. V této oblasti rychlerostoucí stromy velmi dobře rostou a navíc jsou zde společnosti, které mají zkušenosti s takovouto výsadbou a s těmi jsme navázali spolupráci. Zároveň pozemek, což bylo pro nás hodně zásadní, můžeme vlastnit jako česká akciová společnost.
V Kolumbii se v 70. letech hodně odlesňovalo, což znamená, že dnes je na území spousta neúrodných savan. Je jen málo dřevin, které dokáží v této neúrodné půdě růst. I když v těchto místech dostatečně prší, půda vláhu nepřijme a odtéká do řek a půda stále více vysychá. Díky těmto našim zasazeným eukalyptům a jejich kořenům, pak zůstává vláha v zemi a daří se zde následně i podrostu..
Kolik lidí je v současnosti zapojeno do projektu?
Máme přes 10 000 členů. Jednak jsou to lidé, kteří si dobře uloží své peníze do našich stromů, tím je dobře zhodnotí, protože dřevo je komodita. Tak jsou to i lidé, kteří nám pomáhají s projektem, šíří myšlenku sázení stromů dále a vše dělají profesně na částečný nebo na plný úvazek. A taky lidé, kteří nás podporují jako dobrovolníci, přijdou a s naší nadací společně sázíme vzrostlé stromy zde v Čechách. Zapojit se tak vlastně může úplně každý.
Jaké výzvy jste museli překonat při zakládání plantáží, když se jednalo „původně neúrodných a nedotčených savanách“? Vyřizovali jste vše osobně?
V dnešní době se hodně věcí dá dělat on-line, ale je samozřejmě je potřeba detaily dojednat na místě. Pozemky jsou různé, na některých částech se dá vysazovat, někde naopak nikoliv. Jsou tam i záplavové oblasti, kde se samozřejmě nesází. To vše je potřeba vždy zjistit přímo na místě. V současné době máme přes 2 000 hektarů půdy a momentálně jednáme o nákupu další půdy. Ta krajina je samozřejmě jiná, než evropská, tudíž už jen to, že tam přijedete je obrovská výzva. Pokud zrovna delší dobu prší, můžete cestou autem k našim osázeným pozemkům zapadnout do bahna a musí vás vytáhnout. Při podpisu první smlouvy si nás i důkladně prověřovali. Dnes zde již máme navázanou výbornou spolupráci se zdejší firmou, která produkuje právě tento pěstební materiál a i s dalšími partnery. Máme zde naši pobočku….
Já jsem v Kolumbii byla letos v únoru a těší mě, že z našich prvních vysazených stromů je už nádherný vzrostlý les. Stromy zde rostou opravdu neuvěřitelnou rychlostí. Z malé sazeničky je už po 3 měsících stromek o výšce cca 1,5 metru.
Dnes už mohu říci – podařilo se to. Samozřejmě ta cesta není nikdy jednoduchá, ale je důležité, když si za tím jdete a řeknete si: „My to dáme, my to zvládneme“. Zkrátka překážky jsou všude a stále, jen je potřeba je zdolávat.
Spolupracujete také s místními komunitami v Kolumbii? Jaký je jejich postoj k Vašim aktivitám a máte vliv na jejich životy?
Navázali jsme třeba spolupráci s místní školou v Kolumbii, podporu určitě máme. Uskutečnila se například výtvarná soutěž dětí. Do projektu se zapojili nejen jednotlivci, ale i české školy, i ty umělecké. Úkol byl přiblížit dětem v Kolumbii, jak žijí děti tady u nás v Čechách. Projekt byl v rámci naší nadace. Kolumbijci jsou velice vstřícní. Při našem pobytu jsme byli ubytováni na zdejší menší farmě a ta péče o nás byla až neuvěřitelná. Také jsme při našem posledním pobytu v Kolumbii navštívili indiánský kmen Kogi, což byla opravdu nezapomenutelná zkušenost. Jejich život je v souladu s přírodou a mají nás co učit a mají nám co předávat.
Jinak nejen že se osazují neúrodné savany, ale přidanou hodnotou je i to, že dáváme místním lidem práci v místech, kde je o práci nouze. Při této práci je i velké zastoupení žen. Nejsme samozřejmě jediná firma, která zde působí, jsou zde i velké nadnárodní firmy. Nám se ale podařilo, že do tohoto segmentu se může zapojit i každý občan naší země a dalších zemí v rámci světa.
Jaká jsou rizika, která by investoři měli znát například škůdci, špatné počasí, možná i zloději?
Samozřejmě na toto vše jsme mysleli. Naše stromy jsou pojištěný proti požáru, vandalismu a dalším věcem. Navíc máme přímo na místě hlídače, který tu oblast hlídá. Také stromy jsou ozázeny šachovnicově v blocích a mezi těmito bloky široké protipožární pásy. To znamená, že jsou mezitím protipožární pásy udržované jen z písečných cest tak, aby nemohlo dojít k požáru. Vše se snažíme eliminovat. Ještě bych ráda dodala, že naše stromy mají mezinárodní certifikaci kvality FSC. Což znamená, že jsou pěstovány v souladu s přírodou a místními lidmi.
Jaké možnosti využití mají stromy, až dosáhnou potřebného věku?
První stromy jsme měli v roce 2019. Stromy jsou k nějakému zpracování nejdříve po nějakých 7–8 letech. V této fázi růstu je možnost jejich využití na štěpku, což znamená například pro energetiku. Pokud ty stromy jsou v zemi delší dobu, tak pak se můžou použít i na nábytek a na další zpracování. Stromy mohou být v zemi až 30 let. Což připravujeme v v rámci ESG.
Jak se měří úspěch projektu? Je to například počet zasazených stromů, plochy zalesněné půdy, nebo vliv na místní komunity?
Vytváříme komunitu lidí, kteří nám s projektem pomáhají. Lidé si ukládají peníze do dřevní hmoty a při tom dělají něco pro přírodu. Pokud by se savany nezalesnili, pak dále vysychají. Když jsme mluvili s místním lidmi, moc si pochvalovali, že v místech osázených stromů se jim i mnohem lépe dýchá. Největším úspěchem je pro nás to, když vidíme, jak stromy z roku 2019 jsou už vzrostlé. Jak ten les začíná žít. Jsme novým projektem a stále přichází noví lidé, kteří nás podporují a přidávají se k nám.
Jak motivujete lidi, aby se nejen připojili k sázení stromů, ale také aby do projektu investovali?
Děláme pravidelné prezentace, abychom lidem přiblížili hloubku našeho projektu. Ty uskutečňujeme hlavně v Praze. Navíc i v různých krajských městech, kam zveme své hosty, zde se mohou více dovědět, kde sázíme, co děláme a podobně. Když jsme začínali, tak lidé nebyli připraveni na podobný projekt, ale ten posun za těch 6 let vidím, že je opravdu obrovský. Dnes lidi vnímají, že je potřeba se věnovat přírodě, chránit, pečovat o ní a pomáhat jí. Dodáváme že, my nejen zasadíme strom, ale vy si navíc i zhodnotíte vaše peníze.
Jaké je vaše propojení s firmou Cameronni?
Na další rok připravujeme certifikaci, kdy si jednotlivé firmy mohou dát do odpisů, že se opravdu chovají ekologicky, že podporují projekty tohoto druhu, což vznikne i spolupráce s firmou Cameronni, kdy se bude jednat o kompenzaci uhlíkové stopy.
Kdo se může do projektu zapojit?
U nás jsou investice od $20, to znamená nějakých 450 korun, tudíž se může opravdu zapojit každý, My říkáme, že každý člověk je pro nás zajímavý, jelikož každý strom se počítá. Máme vizi, že bychom chtěli zasadit miliardu stromů v rámci celého světa a možná koupit i miliardu pozemků. Cíle máme veliké. Děláme vše pro to, aby se co nejvíce z našich plánů podařilo a aby se vše rozšířilo i do povědomí všech lidí.
Už jsme se tohoto tématu dotkli, ale máte nějaké vize do budoucna? Chcete například cílit i na nějakou další destinaci?
Chceme cílit ještě na Tanzanii, kde bychom rádi pěstovali kávu a kešu.. Mít i náš zpracovatelský závod, a to z důvodu, že v této zemi sice vypěstují poměrně dost ovoce, ale často to přijde úplně vniveč, protože nemají dostatek zpracovatelů, tudíž i to je pro nás velice zajímavé. Chceme i zde zaměstnávat místní lidi a naučit je to vše na místě dělat. Máme mnoho plánů.
Kdybyste měla přesvědčit váhajícího investora, jakou větu byste použila, aby se nebál udělat první krok?
Jednoduše s ním mluvím o projektu, co děláme, proč to děláme, že si dobře uloží peníze, ale též, že díky němu můžeme osázet takto obrovský kus země. Země je celá důležitá, protože počasí se ovlivňuje celosvětově. Když jsou plochy v rámci světa odlesněné, tak pak je sucho všude, lesy nám pomáhají dýchat. Pokud si někdo řekne: „No jo pro mě to není“, tak přijďte 16.11.2024 od 10 hod do obce Mokrouše u Rokycan, kde budeme s naší nadací sázet vzrostlé stromy podél cesty. Přijďte se s námi seznámit a zjistit, kdo jsme a co děláme. Mohou přijít i celé rodiny.
Naše komunita se stále rozšiřuje, jsou lidé, kteří přijdou pomoci jen se sázením, ale i tak jsou setkání zajímavá. Vždy každému říkáme: „Vyberte si, co vám vyhovuje“, Jsme zde pro každého a záleží jen na rozhodnutí jednotlivce, zda to cítí podobně a zda mu to dává smysl. Důležitá je svoboda rozhodování každého člověka.
Je ještě něco, co byste ráda dodala?
Možná ještě dodám: Jsme první projekt, kde se podařilo skloubit podnikání a ekologii a dokázat, že se to nevylučuje, ale naopak může jít ruku v ruce společně.
Máte jakýkoliv dotaz nebo se chcete zúčastnit akce? Napište a rezervujte si místo.
Jiřina Dvořáková
+420 724 277 798
jirina.dvorakova@email.cz